لایه های اتمسفر

یکی از حقایقی که درمورد جهان درقران آمده است این است که آسمان در هفت لایه ساخته شده است .

هُوَ الَّذِی خَلَقَ لَکُم مَّا فِی الأَرْضِ جَمِیعًا ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَهُوَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ ( سوره بقره (2) آیه 29 )

« اوست که همه موجودات زمین را برای شما خلق کرده پس از آن به خلقت آسمان نظر گماشت وهفت آسمان (بصورت منظم برفراز همه ) برافراشت . اوبه هرچیزی داناست »

 

ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِیَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِیَا طَوْعًا أَوْ کَرْهًا قَالَتَا أَتَیْنَا طَائِعِینَ ﴿۱۱﴾

فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِی یَوْمَیْنِ وَأَوْحَى فِی کُلِّ سَمَاء أَمْرَهَا وَزَیَّنَّا السَّمَاء الدُّنْیَا بِمَصَابِیحَ وَحِفْظًا ذَلِکَ تَقْدِیرُ الْعَزِیزِ الْعَلِیمِ ﴿۱۲﴾

(سوره فصلت(41) آیات 11و12 )

« آن گاه به (خلقت ) آسمان پرداخت ، که آن دودی بود ، آنگاه هفت آسمان را در دو روز استقرارفرمود ودر هر آسمان امر آن را وحی فرمود»  

کلمه "آسمانها " در بسیاری از آیات به معنای آسمان بالای کره زمین ویا تمام جهان بکار رفته است .

با توجه به این معنی ، جوزمین از هفت لا یه ساخته شده است امروزه مشخص شده است که اتمسفر شامل لایه های مختلفی است که برروی یکدیگر واقع    شده اند .

براساس تعاریف انجام گرفته طبق معیارهای محتویات شیمیائی ودما ، اتمسفر دارای هفت لایه می باشد . براساس مدل LFMMII که عربی برای پیش بینی شرایط آب و هوا در 48 ساعت آینده می باشد اتمسفر دارای 7 لایه است بر اساس زمین شناسی مدرن ، هفت لایه اتمسفر عبارتند از :

1 - ترپوسفر

2 - استراتوسفر

3 - مزوسفر

4 - ترموسفر

5 –اگزوسفر

6 – یولزسفر

7 – مگنتوسفر

قرآن می فرماید  " او امر هر آسمان را به آن وحی کرد " (آیه 12 سوره فصلت ) به عبارت دیگر خداوند می فرماید که وظیفه هر آسمان را تعیین کرد . براستی وهمانگونه که در بخشهای بعدی خواهیم دید هریک از این لایه ها یک وظیفه حیاطی به سود انسان وهمه موجودات زنده برروی زمین دارد . هر لایه عملکرد خاصی دارد از تشکیل باران تا ممانعت از اشعه های مضر از انعکاس امواج رادیوئی تا دفع کردن اثر شهاب سنگها .

أَلَمْ تَرَوْا کَیْفَ خَلَقَ اللَّهُ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ طِبَاقًا  سوره نوح (71) آیه 15

« آیا نمی بینید که خداوند چگونه هفت آسمان را در طبقاتی خلق کرده است »

 

الَّذِی خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ طِبَاقًا ...  سوره ملک (67) آیه 3

« آنکه هفت آسمان را به طبقاتی منظم بیافرید ... »

کلمه عربی " طباق " که در آیات فوق بکار رفته است به " لایه " ترجمه شده است بر اینکه چگونه این لایه ها بطور مناسب بر روی یکدیگر یکی پس از دیگری قرار گرفته اند .

آسمان آنگونه در آیات فوق توصیف شده است بی شک کاملترین تعریف اتمسفر است و این حقایق که تنها توسط فن آوری قرن بیستم کشف شده اند معجزه بزرگ دیگری ازقرآن  است .