ابعاد زمین و فضا

یَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَن تَنفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانفُذُوا لَا تَنفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ ( سوره (رحمن) 55 آیه 33 )

« ای گروه جن وانس اگر می توانید در اطراف (قطرهای) آسمانها و زمین نفوذ کنید پس بشکافید هرگز نمی توانید نفوذ کنید مگر با قدرت و اجازه خداوند »

در آیه فوق کلمه عبارتی که به " اطراف " ترجمه شده کلمه عربی " اقطار " (جمع قطر) می باشد ونشان دهنده این است که آسمانها وزمین دارای قطرهای متعددی هستند . از شکل عربی کلمات می توان دریافت که آن کلمه به صورت فردی یا جمع (بیش از2) ویا دوتا بکار رفته است . بنابر این شکل کلمه در این آیه ( اقطار) به اطلاعات معجزه آسای دیگری اشاره می کند .

یک جسم سه بعدی تنها زمانی دارای یک قطراست که کاملأ کروی باشد . کلمه  "قطرها"تنها می تواند به شکلی کروی نامنظم اشاره کند . انتخاب این کلمه در قران از آنجهت که نشان دهنده شکل زمین است دارای اهمیت است .

نکته قابل توجه دیگر در این آیه این است که آسمانها و زمین از لحاظ قطرها جداگانه ذکر شده اند .

بر اساس نظریه انیشتن در تئوری عرض نسبت .جهان در حال گسترش است . اما به این معنا نیست که اجرام آسمانی در حال متفرق شدن در فضا هستند ، این بدان معناست که جهان در حال گسترش است و فاصله بین کهکشانها در حال افزایش می باشد .

تعریف آیه فوق از "قطرهای آسمانها " حاکی از کروی بودن ساختار فضاست همچنانکه قطرهای آسمانها از دیدگاههای مختلف می تواند متفاوت باشند به همین ترتیب گسترش جهان نیز می تواند به معنی اخطلاف قطرها باشد به هر حال استفاده جمع ازکلمه" اقطار" بسیار آگاهانه بوده و سرشار از معانی است .

واین گواهی دیگر است بر اینکه قرآن کلام خداوندی است که به همه چیز آگاه است .