محاسبه سال قمری


هُوَ الَّذِی جَعَلَ الشَّمْسَ ضِیَاء وَالْقَمَرَ نُورًا وَقَدَّرَهُ مَنَازِلَ لِتَعْلَمُواْ عَدَدَ السِّنِینَ وَالْحِسَابَ مَا خَلَقَ اللّهُ ذَلِکَ إِلاَّ بِالْحَقِّ یُفَصِّلُ الآیَاتِ لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ

سوره یونس ( 10 ) آیه 5

« اوست (خدائی که) آفتاب را درخشان و ماه را تابان فرمود وبرای (سیر) ماه منازلی معین کرد تا (بدینوسیله ) شماره سالها وحساب ( ایام را )  بدانید خداوند اینها را جز به حق نیافریده . خدا آیات خود را برای اهل علم و معرفت مفصل بیان می کند »

وَالْقَمَرَ قَدَّرْنَاهُ مَنَازِلَ حَتَّى عَادَ کَالْعُرْجُونِ الْقَدِیمِ

سوره یس (36) آیه 39

« وبرای ماه منازلی مقدر کردیم تا مانند شاخه خشک خرما لاغر شود »

در آیه اول فوق خداوند به روشنی وحی کرده است که ماه وسیله اندازه گیری خواهد بود برای مردم تا با آن سال را محاسبه نمایند .

علاوه بر آن توجه ما به مقرهای ماه در هنگام دور زدن در مدارش جلب شده است . بدلیل تغییر مداوم زاویه بین زمین وماه وزاویه بین ماه و خورشید ، ما ماه را در زمانهای مختلف به شکلهای مختلف می بینیم . علاوه بر آن دیدن ماه به دلیل تابش نور خورشید به آن ممکن می شود و اندازه ای که نور به آن     می تابد تغییر می کند . با توجه به این تغییرات و انجام برخی محاسبات اندازه گیری سال برای انسان ممکن شده است .

در زمانهای گذشته یک ماه فاصله بین دو هلال کامل یا زمان دور زدن زمین توسط ماه بود . این براساس یک ماه ، معادل 29 روز و 12 ساعت و 44 دقیقه بود که به آن ماه قمری گفته می شود . براساس تقویم شمسی دوازده ماه قمری نشان دهنده یک سال می باشد .

اما بین تقویم گریکوری که بر مبنای زمان دور زدن خورشید توسط زمین    می باشد  با تقویم هجری( قمری ) 11 روز اختلاف دارد ، که به امر در آیه ای زیربه اینگونه اشاره شده است .

وَلَبِثُوا فِی کَهْفِهِمْ ثَلَاثَ مِائَةٍ سِنِینَ وَازْدَادُوا تِسْعًا  ( سوره کهف (18) آیه 25 )

« آنها در غارشان سیصد سال ماندند ونه سال هم به آن افزودند »

 

میتوانیم زمان ذکر شده درآیه فوق را به اینگونه توزیح دهیم .

300 سال × 11  روز (اختلافی که در هر سال وجود دارد ) = 3300 روز وبا در نظر گرفتن اینکه هر سال شمسی 365 روز 5 ساعت و 48 دقیقه و5/45 ثانیه می باشد خواهیم داشت 

 

        3300 

-----------------   =  9 سال

      24/365

به عبارت دیگر 300 سال بر اساس تقویم گریکوری (خورشیدی ) معادل           9 + 300  سال تقویم هجری قمری است . وهمانگونه که می بینیم در آیه به این اختلاف 9 سال اشاره شده است . (خداوند آگاه به هر چیز است )

هیچ شکی نیست قران که از دانش وعلوم روز پیشی می گیرد یک وحی معجزه آسا است .