اعماق تاریک دریاها و امواج درونی


سوره النور (24) آیه  40 :

 

أَوْ کَظُلُمَاتٍ فِی بَحْرٍ لُّجِّیٍّ یَغْشَاهُ مَوْجٌ مِّن فَوْقِهِ مَوْجٌ مِّن فَوْقِهِ سَحَابٌ ظُلُمَاتٌ بَعْضُهَا فَوْقَ بَعْضٍ إِذَا أَخْرَجَ یَدَهُ لَمْ یَکَدْ یَرَاهَا وَمَن لَّمْ یَجْعَلِ اللَّهُ لَهُ نُورًا فَمَا لَهُ مِن نُّورٍ ﴿۴۰﴾

 

« در دریاها و اقیانوسهای عمیق در عمق 200 متری وبیشتر تاریکی شروع می شود . دراین عمق تقریبا هیچ نوری وجود ندارد و در عمق 1000 متری ابداً نوری وجود ندارد . »

 

امروزه از شکل عمومی دریاها خصوصیات موجودات زنده داخل آنها میزان شوری آن و نیز میزان آب موجود در آنها ومساحت و عمق آنها اطلاع داریم . توسعه تکنو لوژی مدرن و بهره گیری از زیر دریایها و ابزار مخصوص دانشمندان را قادر به دست آوردن این اطلاعات کرده است . انسانها بدون استفاده از ابزار خاصی قادر به شنا در عمق بیشتر از 70 متر نیستند ونمی توانند بدون کمک وسایل مربوطه در اعماق تاریک دریا نزیر عمق 200 متری زنده بماند .

به همین دلایل دانشمندان در زمانهای اخیر موفق به کشف جزئیات اطلاعات مربوط به دریاها شده اند با این حال بحث تاریک بودن اعماق دریا دربیش از 1400 سال پیش در قران نازل شده است .این امر مطمعناً یکی از معجزات قران است که این اطلاعات هنگامی در قران آمده است که هیچ ابزاری برای دادن امکان به انسان که در عمق اقیانوسها شنا کند وجود نداشت:

علاوه براین عبارت ************* .... یا به تاریکیهائی در دریاهای عمیق ماند که آنرا موجی بپوشاند وبالای آن موجی بالا است که برفراز آن  ابری ( تیره ) است . توجه ما را به معجزه دیگری از قران جلب می کند .

دانشمندان اخیراًکشف کرده اند که امواجی در زیر سطح دریاها وجود دارد که در سطح لایه هایی با چگالی های متفاوت به وقوع می پیوندد . این امواج درونی آبهای عمیق دریاها و اقیانوسها را دربرمی گیرند وچون آبهای عمیقتر چگالی بیشتری از آب بالا ی آن دارد این امواج نظیر امواج سطحی دریاها عمل می کند . این امواج نیزمانند امواج سطحی دریا می شکنند . لیکن مشاهده آنها با چشم امکان پذیر نیست ، اما با مطالعه تفاوت دما و اندازه گیری میزان شوری در مکان مورد نظر قابل شناسای هستند .

مطلب ذکر شده در قران کاملا با مطلب علمی فوق الذکر مطابقت دارد واین حقیقت که دانشمندان در زمانهای اخیر به آن دست یافته اند نشانه دیگری از آن است که قران براستی کلام خداوند است .