تشکیل نفت


سَبِّحِ اسْمَ رَبِّکَ الْأَعْلَى ﴿۱﴾

الَّذِی خَلَقَ فَسَوَّى ﴿۲﴾

وَالَّذِی قَدَّرَ فَهَدَى ﴿۳﴾

وَالَّذِی أَخْرَجَ الْمَرْعَى ﴿۴﴾

فَجَعَلَهُ غُثَاء أَحْوَى ﴿۵﴾

سوره الاعلی (78) آیه 1 الی 5 :

« نام پروردگار والای خود را به پاکی بستای همان که آفرید ومنظم کرد همانکه اندازه گرفت راه نمود وآنکه چراگاه را به وجود آورد وسپس آنرا کلش (خاشاکی) تیره گون گردانید »

همانطور که می دانیم نفت از بقایای گیاهان وحیوانات در دریا شکل می گیرد که از پوسیده شدن وتجزیه آنها در کف دریاها پس از گذشت میلیونها سال چیزی به وجود می آید ، ماده ای روغنی شکل است  . این مواد سپس زیر    لایه های  از گل وصخره ، به نفت وگاز تبدیل می شوند .

حرکات پوسته زمین گاهاً به سطح سخت دریا وصخره های نفتی که در عمق چند هزار متری دفن هستند منتقل می شود . نفت خام تشکیل شده از سوراخهایی در لایه های صخره ای که در عمق چند کیلومتری هستند نشت کرده وبه سطح می آید وگاز وماده ای قیر مانند را بجای می گذارد .

سرعامل بیان شده درچهار آیه اول سوره الاعلی همسوباتشکیل نفت خام هستند.

کاملا محتمل است که کلمه "مرعی" به معنی "چراگاه یا مرغزار" اشاره     می کند به مواد اوکانیگ  ((مواد حاصل از موجودات زنده )) که در تشکیل نفت خام نقش دارند . دومین کلمه ذکر شده در آیه " احوی " برای توصیف رنگهای سیاه وتیره ، سبزتیره یا سیاه متمایل به سبز بکار می رود . این کلمه را می توان توصیفی از تبدیل رنگ بقایای گیاهان سبزانباشته شده در زیر زمین به رنگ سیاه تفسیر کرد ؛ زیرا این کلمات توسط واژه " غثاء " مورد تاکید قرار گرفته اند . کلمه " غثاء" ترجمه شده به " خاشاک " همچنین می تواند به معنای  گیاهان سیلابی ( گیاهان اورده شده توسط مواد زائد که در اطراف دره ها انباشته می شوند ، زباله ، برگهاو اسفنج ) نیز می باشد . علاوه بر معنای ضمنی " برگشت داده شده " که به این کلمه اطلاق شده است می تواند به "مواد پس داده شده از سیلاب " نیزترجمه گردد و بیان می کند که زمین نفت خام را پس می دهد . (استفراغ نفت توسط زمین ) .

درواقع با توجه نحوه تشکیل نفت خام شیوه بیرون آمدن آن ، ظاهر اسفنجی و رنگ آن ، هر فردی می تواند به خرد وحکمتی که در انتخاب این کلمه در این آیه نهفته است پی ببرد .

همانگونه که توضیح داده شد گیاهی که در آیه به مایعی تیره وچسبناک تبدیل می شود ، قویاً تشکیل و نحوه به وجود آمدن نفت خام را تداعی می کند .

توصیف چنین شکل گیریی سالها پیش در زمانی که  وجود نفت کاملا ناشناخته بود . بی تردید دلیل دیگری بر اینکه قران وحی خداوند است .